Panama jest jednak cudowna. Zachwyca kontrastami i zachowaniem granic, między tym, co stare, a nowe. Jeśli chodzi o stare, to stare miasta są dwa. Casco Viejo (stare miasto) to kompleks budynków w stylu kolonialnym. To wąskie uliczki wypełnione kawiarniami i restauracjami. Budynki są bardzo dobrze zachowane, prawie każda ulica wygląda jak wyjęta z pocztówki. A wszystko to otoczone z trzech stron bezkresnym oceanem. I autostradą.
Casco Viejo |
Panama Viejo (stara Panama) jest całkowitym przeciwieństwem tego obrazu. Są to pozostałości po miasteczku pierwszych osadników w Panamie. Kompleks archeologiczny jest dosyć obszerny, ale nie dobrze zachowany. Z technicznego punktu widzenia, Panama Viejoto po prostu duża ilość kamieni. Elementem wspólnym z Casco Viejo jest jedynie autostrada.
Panama Viejo |
Autostrada widziana z Panama Viejo |
Skąd ten dualizm? Pierwsi przybysze osiedlili się w miejscu, które znamy dziś jako Panama Viejo. Miasto w dość krótkim czasie osiągło pokaźny rozmiar. Jak na kolonialną osadę przystało, budynki kościelne stanowiły prawie połowę zabudowań. Najwięcej inwestowano w kościoły, a najlepszą miejscówkę w mieście zajmował biskup. I żyło im się tam dobrze (zwłaszcza biskupowi), dopóki miasto nie zostało zrabowane przez angielskich piratów. Osadę zniszczono doszczętnie. Przetrwała tylko sterta kamieni, którą do dziś można oglądać. Kolejni przybysze nie próbowali odbudowywać miasta. Osiedlili się kilka kilometrów dalej, tworząc Casco Viejo. Stare miasto, które do dziś jest zamieszkiwane. I które jest tym właściwym „starym miastem”.
Panama Viejo |
Panama Viejo |
Pomiędzy jednym, a drugim starym miastem, tętni życiem współczesna Panama. Dzielnica nowoczesna zachwyca rozmachem. Niezliczona ilość wieżowców wybija się nad oceanem. Niektóre są tak wysokie, że patrzenie w górę grozi zawrotami główny (czy raczej ich pogorszeniem – przy spacerach w trzydziestostopniowym słońcu zawroty są nieuniknione). Mieści się w nich niemal wszystko: apartamentowce, hotele, biurowce, instytucje finansowe… A żeby było ciekawiej, wszystko to, na kawałku ziemii, który wykradnięto Pacyfikowi. Duża część dzielnicy nowoczesnej znajduje się bowiem na półwyspie, który został stworzony przez człowieka, z ziemii pozyskanej przy budowie kanału. Ci Panamczycy o mają jednak łeb na karku!
Współczesna Panama |
Półwysep „wykradnięty” Pacyfikowi |
Harmonia starego i nowego. Panama współczesna widziana z miejsca pierwszej osady. |
W sym nowoczesnym krajobrazie, Panama nie wiele różni się od miast USA. Ale w przeciwieństwie do nich, oferuje coś więcej. Symbioza starego z nowym zachwyca na każdym kroku. Zarówno w architekturze, jak i w mentalności.